Vloženo: 19.04.2017 Autor: Michal Slezák / Vzdělávací institut pro Moravu, zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a středisko služeb školám, příspěvková organizace

výtečně hodnocený seminář zkušené lektorky

Začlenění dítěte do prostředí mateřské školy, aneb aby se start podařil

Účastníci semináře budou seznámeni s typickými adaptačními obtížemi dětí, jejich možnými příčinami. Dále si seminář klade za cíl rozšířit kompetence učitelů v oblasti předcházení adaptačním obtížím – zvolení vhodné strategie, postupů, korekce nežádoucího chování. Významnou součástí profesní úspěšnosti pedagoga je jeho schopnost navázat partnerské vztahy s rodinami dětí, přesvědčit je o své odbornosti a snaze vytvářet funkční a pozitivně laděné vztahy s ohledem na prospěch dítěte. V období adaptace dítěte spoléhá rodina na pedagoga, přijímá jeho informace o projevech dítěte a je ochotna akceptovat jeho doporučení týkající se řešení adaptačních či jiných problémů.  Cílem semináře je otázka nejvhodnějšího přístupu při uspokojování emocionálních i sociálních potřeb dítěte, potřebných pro proces rozvoje sociálního učení a sociálních dovedností.

Obsah:
1.         Socializační a emoční proces předškolních dětí z hlediska vývojové psychologie – prezentace vývojových ukazatelů u dítěte pro úspěšný nástup do MŠ.

2.         Navazování prvních vztahů mimo rámec rodiny.

3.         Komunikace učitel-rodič: realizace úvodních schůzek s rodiči nově nastupujících dětí – obsah, rozsah i forma podávaných informací (zda dítě splňuje vývojové ukazatele pro nástup do MŠ).

4.         Osobnost učitelky a její role související s problematikou adaptace dítěte - Schopnost učitele korigovat počáteční adaptační obtíže při nástupu dítěte do MŠ – participace rodiny – zvolit vhodné strategie ve spolupráci s rodiči

5.         Psychosomatické příznaky, poukazující na nepřizpůsobení se nové situaci. možné příčiny tohoto stavu, jejich různorodost.

6.         Čím předškoláka obohacuje dětský kolektiv

Určeno komu: Seminář je určen pro pedagogické pracovníky MŠ

Číslo akce: 5318

Číslo akreditace: MSMT-36390/2015-1-953