Vloženo: 12.11.2019 Autor: Oldřich Vybíral / Oddělení vzdělávání

Domníváme se (a již se nám to několikrát potvrdilo), že o výuku češtiny na Ukrajině by mohli mít zájem i zkušení pedagogové – například ti, kteří již stojí mimo aktivní službu.

Česká centra – kulturního institut ČR, zřízený Ministerstvem zahraničních věcí ČR pro celkovou propagaci naší země v zahraničí.

Na mezinárodním poli prosazujeme zejména českou kulturu a prezentujeme úspěchy české vědy, výzkumu a inovací. Síť zahraničních zastoupení Českých center je tak aktivním nástrojem zahraniční politiky České republiky v oblasti veřejné/ kulturní diplomacie a tvoří ji 24 poboček na třech kontinentech.

Jednou z našich programových priorit na našich zahraničních pobočkách je výuka češtiny pro cizince.

Vzhledem k velkému zájmu o češtinu na Ukrajině, kde působíme již v 11 městech, průběžně hledáme lektorky a lektory českého jazyka.

Kurzy češtiny organizujeme se semestrální periodicitou v Kyjevě, Lvově, Ternopilu, Vinici, Ivano-Frankivsku, Užhorodu, Černovicích, Oděse, Záporoží, Dnipru a Charkově. V našich kurzech výlučně vyučují rodilí mluvčí, kteří mají status delegátů Českého centra a jejich mise kopírují 4,5 měsíční trvání kurzů.

Dosud jsme spolupracovali především se studenty a čerstvými absolventy vysokých škol, ideálně z ligvo-didaktických oborů (bohemistika, slavistika, rusistika, pedagogika, …).

Domníváme se ale (a již se nám to několikrát potvrdilo), že o výuku češtiny na Ukrajině by mohli mít zájem i zkušení pedagogové – například ti, kteří již stojí mimo aktivní službu.

Více se o výuce češtiny prostřednictvím českých center můžete dozvědět z přiložené prezentace a  zde je video - interview s dr. Lukášem Šimkem, bývalým učitelem, který na lektorskou stáž na Ukrajinu vyjel po ukončení své aktivní učitelské kariéry v ČR.

Také máme pro případné zájemce o lektorskou stáž k dispozici nashromážděné zkušenosti lektorů, kteří naši výukovou stáž absolvovali v předchozích semestrech.

Kontakt:

Petra Landergott