Vloženo: 29.04.2014 Autor: Oldřich Vybíral / Oddělení organizační a správní

AKTUALIZACE K 15.6.2016. Krajský úřad Jihomoravského kraje pro Vás připravil sadu základních vzorů smluv podle nového občanského zákoníku (zákona č. 89/2012 Sb.), který má poněkud odlišné požadavky od předchozí právní úpravy.

Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli,

připravili jsme pro Vás sadu základních vzorů smluv podle nového občanského zákoníku (zákona č. 89/2012 Sb.), který má poněkud odlišné požadavky od předchozí právní úpravy. Zveřejněné vzory smluv je třeba brát opravdu jako vzory, které je třeba přizpůsobit Vašim potřebám a podle toho jednotlivá ustanovení upravit. Z důvodu přehlednosti není možné ve vzoru zohlednit všechny možné situace.

V kontextu nového občanského zákoníku upozorňujeme na nové nastavení ukončení smluvních vztahů, když především u smluv na dobu určitou je třeba, pokud budete chtít mít případnou možnost vypovědět smluvní vztah dříve, tuto skutečnost upravit přímo ve smlouvě, a to s uvedením konkrétních výpovědních důvodů.

Další novinkou u smluv na dobu určitou je „automatické“ opakování smluvního vztahu, pokud nájemce či vypůjčitel nebo pachtýř užívá předmět smlouvy i po jejím skončení (taková situace by byla v rozporu se zřizovací listinou, když k opakovanému uzavření smluv na dobu určitou – v součtu delším než 2 roky, je třeba předchozí souhlas zřizovatele). Je tedy třeba si hlídat, kdy smluvní vztahy končí, případně by bylo vhodné písemně před koncem smluvního vztahu smluvní stranu upozornit, že k určitému dni končí smluvní vztah a má být zpět předán předmět nájmu, výpůjčky, pachtu.

Uvedené vzory jsou (kromě smlouvy pachtovní) navrženy pro právní vztahy na dobu určitou do 1 roku. Smlouvy na dobu neurčitou, případně na dobu určitou delší než 1 rok, musí obsahovat inflační doložku a je nutné je před jejich uzavřením v souladu se zřizovací listinou projednat v Radě JMK, bude proto prostor jejich finální podobu konzultovat s právníky odboru školství.

JUDr. Hana Poláková,

vedoucí odboru školství