Vloženo: 31.08.2011 Autor: Jakub Štursa / Informace

Stravování: v rozsahu polopenze, 1×plná penze

Příjezd: vlakem do Žďáru nad Sázavou

Odjezd: vlakem z Nového Města na Moravě

Oblast Žďárské vrchy nalezneme ve východní části Českomoravské vrchoviny mezi městy Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě a Bystřice nad Pernštejnem. V krajině se harmonicky snoubí půvabná příroda spolu se sídlištními útvary.  Pro oblast jsou typická pahorkatá pohoří s mělkými širokými údolími, s mírnými svahy a se zaoblenými vrcholy. Jedním z typických krajinných prvků oblasti jsou roztroušené skalní útvary na hřebenech Žďárských vrchů, většina z nich je chráněna jako přírodní památka. Nejznámější jsou vrchy Devět skal, Čtyři palice nebo Čertův kámen. Devět skal je nejvyšší bod Žďárských vrchů a leží asi 3 km jihozápadně od obce Křižánky. Od roku 1976 je toto území chráněno jako přírodní památka. Rozsáhlý skalní systém s nejvyšším vrcholem oblasti je ukázkou mrazového zvětrávání rul. Na balvanitých sutích kolem skal se zachoval fragment přírodě blízkých lesních společenstev smrkových bučin.

Program výletu je zde zaměřen hlavně na pěší turistiku v nenáročném terénu, prohlédnete si ale i Zelenou horu s poutním kostelem Jana Nepomuckého, vrcholné dílo barokního stavitelství, zařazené na seznamu UNESCO, Muzeum knihy na zámku ve Žďáru nad Sázavou a Nové Město na Moravě.

1. den - příjezd do Žďáru n. Sáz. - prohlídka města, zámku a Muzea knihy v zámku, barokní poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, dále máte několik variant pokračování:

a) od zámku autobusem na Cikháj, pěšky přes Žákovu horu na Devět skal, dále na Fryšavu a na Tři Studně

b) autobusem do Škrdlovic, pěšky přes Žákovu horu na Devět skal, dále na Fryšavu a na Tři Studně

c) ze Žďáru od Pilské přehrady pěšky kolem rybníka Strž přes Světnov a Sklené na Tři Studně

d) v případě nepříznivého počasí lze přijet na Tři Studně ze Žďáru nad Sázavou přímým linkovým autobusem

2. den - volný program nebo vycházkový okruh k rybníku Medlov, hotel OREA, dále na Paseckou skálu, přes Kadov na Dráteničky a Malinskou skálu, na Lisovskou skálu, odtud po známé cestě přes Fryšavu zpět do tábora

3. den - po snídani od rybníka Sykovec do Maršovic, dvě možnosti cesty:

a) přes Rokytno do Maršovic

b) přes Vlachovice na Skihotel a od hotelu dále do Maršovic