Vloženo: 31.08.2011 Autor: Jakub Štursa / Informace

Program Mendelova muzea na měsíc březen

Název výstavy: Komunikujeme
Zahájení výstavy: 5. 3. 2008 v 16.00
Trvání: 6. 3. 2008 – 30. 4. 2008
Otevírací doba pro školy: po-pá 8.00 - 17.00, nutná tel. rezervace (543 424 043)
Otevírací doba pro veřejnost: út-ne 10.00 - 17.00
Autoři výstavy: Zdeněk Bochníček, Pavel Konečný, Miroslav Navrátil, Václav Piskač, Vítězslav Prokop
Místo konání: Mendelovo muzeum – Křížová chodba, Mendlovo nám. 1a, 603 00 Brno
Vstupné: Dospělí 45, děti 30, školní skupiny (více jak 10 žáků, či studentů) 25Kč/osoba (pedagogický doprovod zdarma)
Speciální prohlídky pro pedagogy se uskuteční 5. 3. v 14.00 hod.

Výstava je zaměřena na způsoby komunikace mezi lidmi - od šeptání do ucha až po mezikontinentální bezdrátové spojení. Každodenně používáme přístroje, k jejichž sestrojení bylo nutno využít špičkových výrobních postupů a znalostí nejlepších vědců naší civilizace. Přístroje samotné jsou pro nás pouhou „černou krabičkou“, na které mačkáme knoflíky. Technologie dosáhla tak vysoké úrovně, že se pro většinu svých uživatelů stala magií (tak, jak to před lety předpověděl A.C.Clarke).

Každého návštěvníka osloví interaktivní exponáty - exponáty, které nutí k duševní i fyzické spolupráci. Každý z exponátů je zaměřen na jeden konkrétní problém komunikace - zavěšené bludiště otestuje schopnost dvojice lidí domluvit se na vyřešení problému, padající dominové kostky umožňují úvahy nad tím, jak rychle se šíří signály, počítač sleduje předávání signálů mezi mobilním telefonem a jeho základnovým vysílačem (do této debaty může vstoupit návštěvník i svým mobilem).

Předpokládáme, že „do hry“ se zapojí všichni - připraveny jsou exponáty pro montéry, kteří rádi staví, pro dumaly, které baví luštění šifer, pro sběratele zážitků, kteří chtějí na vlastní kůži vyzkoušet to, s čím se běžně nesetkávají.

U dětí je hra metodou, která jim umožňuje poznávat „vážný“ svět dospělých. Schopnost hrát si ale s věkem nemizí a po zkušenostech z předchozích aktivit očekáváme, že se na výstavě budou dobře bavit návštěvníci všech věkových kategorií.

Pro učitele máme připraven metodický materiál, který je předem seznámí s výstavou a upozorní je na možnosti využití zážitků jejich žáků z výstavy ve školní výuce.

Během výstavy bude přítomen lektor, který Vás rád provede výstavou a vysvětlí vše, co Vás na výstavě zaujme.

Doprovodná výstava
Název výstavy: I my se domluvíme
Zahájení výstavy: 12. 3. 2008 v 16.00
Trvání: 13. 3. 2008 – 30. 4. 2008
Otevírací doba: út-ne 10.00 - 17.00
Autor výstavy: Senzomotorické oddělení (Oblastní charita Brno, stacionář Effeta)
Místo konání: Mendelovo muzeum – recepce, Mendlovo nám. 1a, 603 00 Brno
Vstup volný

Výstavu s názvem I my se domluvíme vytvořili klienti senzomotorického oddělení z denního stacionáře Effeta. Asistentky a klienti z daného oddělení chtějí poukázat zejména na to, že ne veškerá komunikace jednadvacátého století probíha pouze verbálně a za pomoci složitých elektronických i mechanických přístrojů.
         Výstava slouží jako malá ukázka jedné z forem alternativní komunikace a to zejména práce s piktogramy. Piktogramy se jak pro nás, tak i pro klienty staly nezbytně nutnou součástí dne. Dovolují nám nejen se dorozumět a chápat požadavky osob užívající naše služby, ale dopomoci vlastní akcepce a individualizace klientů. Piktogramy umožňují např. i synchronizaci běžných denních činností.
         Piktogram se v našem případě používá zejména pro komunikaci s klienty, trpící těžkým stupněm mentální retardace a poruchou autistického spektra.
         Výstava obsahuje ukázku naší komunikace, především krátkých jednoduchých vět a samostatných obrázků, které jsme schopni ze zjednodušených zobrazeních skutečnosti vytvořit. Doprovodem každého piktogramu jsou obrazy vytvořené našimi klienty s pomocí osobních asistentek.