Vloženo: 29.11.2011 Autor: Hana Knapová / Informace

Na katedře technické a informační výchovy, Pedagogické fakulty, Masarykovy univerzity se letos již po páté uskutečnila mezinárodní konference "Nové technologie ve výuce".

Konference je výjimečná hned v několika ohledech.

• Je zaměřena na oblast využití nových technologií ve výuce na různých stupních i typech škol.

Setkávají se na ní pedagogové vysokých technických i pedagogických škol s učiteli středních škol, středních odborných škol, učňovských škol i základních škol.

• Věnuje se novým možnostem a netradičním pohledům na využití informačních technologií ve výuce, technologii výuky, technické a informační výchově i technice jako takové.

Není tedy zaměřena pouze na IT technologie, ale výukové technologie obecně. Cílem je přinést nové poznatky a konfrontovat zkušenosti odborníků ze všech stupňů a druhů škol tak, aby konference byla přínosem i pro pedagogy, kteří se technickou výchovou či informačními technologiemi přímo nezabývají.

• Aby ji bylo možné zpřístupnit co možná nejširší odborné veřejnosti, je hlavní konferenční místnost na PdF MU v Brně rozšířena prostřednictvím telemostů na mnoho dalších univerzit doma i v zahraničí, kde jsou vytvořeny virtuální přednáškové místnosti a toto propojení tak vytváří jednu velkou mezinárodní přednáškovou místnost.

V letošním roce byly připojeny Fakulta elektroniky a informatiky Technické univerzity v Košicích, Pedagogická fakulta Univerzity Konštantína Filozofa v Nitře a Fakulta elektroniky a informatiky STU v Bratislavě. V příštím roce očekáváme připojení například Mater Dei institutu z irského Dublinu, Katedry pedagogiky University of Patras z Řecka, Pedagogické fakulty z Ústí nad Labem, Gymnázia ze Zastávky u Brna.

• Účast na konferenci pasivní i aktivní, zveřejnění příspěvků pro všechny, kromě vysokých škol je zdarma. Každý registrovaný účastník dostává zdarma i tištěný sborník abstraktů z konference spolu s multimediálním off-line sborníkem plných znění příspěvků i záznamem vystoupení. Pasivní účast pro vysoké školy je také zdarma, platí se pouze zveřejnění příspěvků účastníků vysokých škol.

Výukové technologie se v současné době velmi rychle rozvíjí a je tedy nutné se o všech nových aspektech, námětech, nápadech, technologiích i možnostech dozvídat. Předávat si zkušenosti, ukazovat nové cesty, možnosti spolupráce a navazovat kontakty. Jedině tak je možné držet stále krok s rozvojem nových technologií a plně využívat jejich potenciál pro zkvalitňování výuky a zvyšování její efektivity.

Konference tak zprostředkovává užší spojení vysokoškolských pedagogů s učiteli na školách a tím zlepšuje rychlé aplikování nových technologií v praxi a na druhou stranu přináší nové pohledy a náměty na problematiku využívání nových technologií ve výuce.

Konference přinesla zajímavé pohledy na nové technologie ve výuce. Ukázala některé zásadní problémy, kterým je třeba věnovat pozornost. Potvrdila vhodnost a důležitost spojení technické výchovy s informačními technologiemi. Velmi silně zde zazněla nutnost výchovy a

pozitivního působení na studenty a dokonce i žáky mateřských škol ve vztahu k využívání ICT. Nutnost děti a žáky poutavým způsobem přivést k výuce, k technice a pomocí technické výchovy rozvíjet jejich znalosti a dovednosti v této oblasti.

Všechny předchozí ročníky jsou k nahlédnutí na webové stránce: http://www.ped.muni.cz/wtech/index.php?pg=08_konference . Jsou zde k dispozici všechny příspěvky v plném znění, záznamy všech vystoupení i fotogalerie.

Budeme rádi, zúčastní-li se na konference stále více základních odborných i středních škol a vytvoří se tak živá široká platforma pro vzájemnou diskusi, spolupráci i získávání informací o technologiích, které mohou zlepšovat a zkvalitňovat výuku. Pedagogickým fakultám tak přinášet zpětnou vazbu, aby mohly kvalitně připravovat budoucí učitele v úzké návaznosti na aktuální potřeby jejich budoucích pracovišť - škol.

Jiří Hrbáček