Vloženo: 09.11.2011 Autor: Martina Brtnická / Bezpečně v kyberprostoru
Rozšiřování informačních a komunikačních technologií mezi širokou veřejnost sebou přináší nové druhy kriminality. Neustále se zvyšuje počet osob, které využívají osobní počítač a jsou zapojeni do počítačových sítí. Uživatelé jsou vystaveni negativnímu vlivu masy informací, aniž by měli schopnosti a dovednosti informace kriticky přehodnotit a zpracovat. Tato nebezpečí představuje např. cyber-grooming (sexuální obtěžování mladistvých spojené s využitím internetu), cyber-stalking (cílený útok na uživatele realizovaný různými komunikačními kanály), cyber-bullying (elektronická forma psychické šikany), hoaxing a spamming apod. Proto je v rámci Programu prevence kriminality Jihomoravského kraje v roce 2011 realizován projekt, který je zaměřen na omezení rozšiřování nebezpečných počítačových jevů.
Cíl
Hlavním cílem projektu je omezit rozšiřování nebezpečných počítačových jevů.
Vedlejší cíle projektu
  • Zvyšování informovanosti občanů JMK a jejich motivace k aktivnímu přístupu pro zajišťování vlastní bezpečnosti a ochrany majetku.
  • Provázání jednotlivých složek: škola, obec, policie při řešení nebezpečných komunikačních jevů.
  • Informování široké veřejnosti o realizaci projektu.

Realizátor projektu
Jihomoravský kraj ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie Jihomoravského kraje a Městskou policií Brno.
Participující subjekty:
Pedagogicko-psychologická poradna Brno, Střední škola dopravy, obchodu a služeb Moravský Krumlov, Orgán sociálně-právní ochrany dětí a městské státní zastupitelství Brno.
Popis projektu
V JMK je přes 650 základních a středních škol. V rámci projektu jsou proškolování ředitelé škol, učitelé Informačních a komunikačních technologií, metodici prevence a žáci.

Dále budou proškolováni rodiče, zájemci z řad veřejnosti a policisté.

Ředitelé škol byli seznámeni s formami internetového nebezpečí a postupem při zjištění kyberšikany na škole, byli vedeni k tomu, aby téma kyberšikany a obrany proti ní začlenili do ŠVP (školních vzdělávacích programů).

Učitelé ICT - učitelé budou seznámeni se všemi formami kyberšikany, dostanou DVD s prezentací, aby mohli dále sami toto téma zahrnout do výuky.

Metodici prevence budou seznámeni s jednotlivými formami kyberšikany a postupem při zjištění tohoto jevu ve škole.

Policisté byli seznámeni s problematikou kyberšikany a s jejími projevy ve školách a následné postupy při zjištění trestného činu.

Pracovníci obcí absolvují školení o nebezpečí ve světě online a počítačovou kriminalitou. Rodiče a zájemci z řad veřejnosti budou seznámeni s fenoménem internetového nebezpečí a možnostmi obrany.

Žáci se budou účastnit seminářů o kyberšikaně.

Uživatelé osobních počítačů